Pasaule, es gribu būt laimīgs!

Ziedo un atbalsti bērnu neiroloģijas programmu “Pasaule, es gribu būt laimīgs!” Sācies jauns mācību gads. Kāds uzsācis skolas gaitas, kāds sācis iet bērnu dārzā. Jauna vide, jauna pieredze, jauna slodze. Tas viss ietekmē bērna nervu sistēmu. Latvijā veidojas tendence, ka samazinās veselu bērnu īpatsvars! Tāpēc šo izdevumu esam veltījuši bērnu neiroloģijai. Mūsu speciālisti un citi eksperti uzsver, ka vides faktori, vecāku vispārējais veselības stāvoklis, dzīvesveids, sociālā vide un vecāku atbildība par bērnu veselību, ir faktori, kas veicina šīs negatīvās tendences. Bērnu neiroloģiskā veselība ir mūsu pašu rokās. Protams, šeit nerunājam par bērniņiem, kas ir dzimuši ar kādu diagnozi vai to ieguvuši nopietnas slimības rezultātā. Kopš mūsu darba sākuma bērnu neirologs ir viens no pieprasītākajiem speciālistiem. Bērnu veselības busa pirmā vizīte notika Aglonā. Tieši neirologs bija speciālists, kurš sniedza pirmās konsultācijas.
Kopš 2011. gada mūsu komandas neirologi snieguši vairāk nekā 2558 konsultācijas. Reģionos ar iedzīvotāju skaitu virs 25 000 jābūt vismaz vienam neirologam. Izbraukumu laikā varam secināt, ka šīs prasības ne vienmēr tiek izpildītas. Bērnu neiroloģija ir papildus specialitāte. Bērnu neirologu pieejamība normatīvajos aktos nav definēta. Lai pie šī speciālista tiktu valsts apmaksātā vizītē, nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums. Latvijā valsts apmaksātu aprūpi sniedz 38 bērnu neirologi. Agrāk normatīvi noteica, ka bērnam līdz gada vecumam ir jāapmeklē neirologs. Šobrīd situācija ir mainījusies. Bērnam lielāko daļu konsultāciju sniedz ģimenes ārsts, kura pienākumos ietilpst arī neiroloģisku problēmu novērtēšana. Līdz šim bija prasība, lai papildus specialitātes mediķi strādātu lielākās medicīnas iestādēs, poliklīnikās. No šī gada ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas atļauj speciālistam izvēlēties prakses vietu, līdzi ņemot savu pacientu sarakstu un finansējumu. Mēs ļoti ceram, ka līdz ar to mazajiem pacientiem būs vieglāka piekļuve speciālistiem, kas savukārt nodrošinās savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu. Vietās, kurās bērnu neirologs nav pieejams, vai arī piekļuve ir apgrūtināta, pakalpojumus bez maksas gatavs sniegt Bērnu veselības buss.

2014. gadā esam snieguši vairāk nekā 3526 konsultācijas, no kurām vairāk nekā 750 ir neirologa konsultācijas. Bērnu veselības busa Neiroloģijas klīnika nevar atrisināt visas problēmas, kas saistītas ar Latvijas bērnu neiroloģiju. Tomēr mēs varam rosināt jautājuma aktualizāciju, piedāvāt savu ekspertīzi un speciālistu padomus. Neiroloģijas programmas izmaksas ir 27000 Euro gadā. Šo summu mēs kopīgiem spēkiem iegūstam no mūsu draugiem, atbalstītājiem un Latvijas sabiedrības, kura tic mūsu darbam. Būsim veseli un palīdzēsim bērniem būt laimīgākiem!