Kā pasargāt sevi un savus tuvākos no vīrusiem?

  • Lai gripas epidēmijas laikā nesaslimtu ar gripu, iesakām ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku, vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas, izmantojot sadzīvē lietojamos mazgāšanas līdzekļus, kā arī rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā.
  • Ieteicams izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām, pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi mazgā rokas, auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, pēc lietošanas (deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepus), tās izmest un nomazgāt rokas.
  • Nelietot ar gripas slimnieku kopīgus traukus un galda piederumus (glāzes, karotes un citus higiēnas priekšmetus.
  • Atgriežoties mājās, izskalot rīkli un degunu ar zāļu tēju (piemēram, kumelīšu, kliņģerīšu), vai sāls ūdeni, jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa “ieejas vārti”.
  • Nozīmīga loma ir C vitamīnam. Tas veicina interferona izstrādi organismā, kas palīdz iznīcināt vīrusus.
  • Atceramies par dabiskajiem imunitātes stiprinātājiem! Ķiploks ir lielisks dabiskais organisma aizsarglīdzeklis un baktēriju iznīcinātājs. Dzērvenes ir dabiskais C un K vitamīnu avots. Smiltsērkšķi ir lielisks vitamīnu avots. No tiem organismā veidojas A vitamīns, veicinot normālu vielmaiņu, paaugstinot gļotādu izturību un neuzņēmību pret infekcijām.
  • Lai organisms būtu spēcīgs, ikdienā jāiekļauj fiziskās aktivitātes.
  • Visintensīvāk spēkus organisms atgūst nakts laikā. Būtiski, lai bērns katru nakti gulētu vismaz deviņas stundas.

Ja slimība jau pieveikusi, nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma un konsultēties ar ārstu.

Zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Pieredzējuši mediķi medicīniskus padomus darba dienās sniedz no plkst. 17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās visu diennakti.

Svarīgi atcerēties, ka gripas gadījumā ārpus ģimenes ārsta darba laika palīdzību iespējams meklēt arī pie dežūrārstiem, kuri pieņem 28 vietās visā Latvijā. Dežūrārsts sniedz palīdzību visiem iedzīvotājiem ārstniecības iestādes darbības teritorijā neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta pacients ir piereģistrēts.

Ar dežūrārstu pieņemšanas vietām un laikiem var iepazīties zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darba dienās 8.30-17.00).

Būsim veseli!